Skip to content
Toggle Left Side Navigation

Kansas Master Teacher Award


Previous Winners 

 

MT 18 web slider 2

2018 Winners

Connstance Allmond, El Dorado

Deanna K. Burton, Manhattan

Abby Cornelius, Blue Valley

Todd Flory, Andover

Chitra Harris, Wichita

Matthew Irby, Emporia

Kimberly S. Schneweis, Hays

2017 Winners

John Butcher, Blue Valley

Melinda Eitel, Salina

Joan Hayden, Geary County

Jennifer Hendrix, Dodge City

Kimberly Hett, Andover

Brandy Lane, Topeka

Laura Schwinn, Emporia

2016 Winners

Jessica Butte, Hays

Nikki Chamberlain, Salina

Adriane Falco, Blue Valley

Keri Lauxman, Lawrence

L. Raymond Linville, Andover

Jenny Wilcox, Auburn-Washburn

Laura Woolfolk, Dodge City

2015 Winners

Carmen Cantrell, Shawnee Mission

Barbara Clark, Manhattan-Ogden

Kori E. Green, El Dorado

Leslie McAfee, Piper

Bill McFarland, Auburn-Washburn

Reed Uthe, Blue Valley

Ginger Whiteside Steck, Andover

2014 Winners

Bonnie Austin, Dodge City

John V. Bode, Lawrence

Lori Gunzelman, Andover

Signe Truelove, Emporia

Carla Varner, El Dorado

Kathleen Wilhite, Olathe

Maria Worthington, Blue Valley

2013 Winners

Juliann Bliese, Olathe

Michelle Lynn Bogner, Dodge City

Kathleen Bowen, Lawrence

Kacie Evans, Morris County

Kelley Norman, Topeka

Michele Palmgren, Salina

Tara Walrod, Blue Valley

2012 Winners

Shelley Aistrup, Manhattan-Ogden

Sandra Gonsher, Blue Valley

Kendra Metz, Lawrence

Katrina Paradis, Salina

Jodi Testa, Junction City

Marc Woofter, Dodge City

2011 Winners

Sonda Copeland, Manhattan-Ogden

Teresa Disberger, Morris County**

Martha Hadsall, Anthony-Harper

Rick Hildebrand, Barnes-Hanover-Linn

Nancy Pence, Blue Valley

Janice Romeiser, Emporia**

Marcia Troutfetter, Salina

2010 Winners

Eleanor Browning, Emporia

Kathy Doussa, Dodge City**

Michael Dunlap, Blue Valley

Lou Ann Getz, Manhattan-Ogden

Sheila Lewis, Shawnee Heights

Andrea Sayler-Siefkes, St. John/Hudson**

Kassie Shook, Lawrence

Scott Irwin, Professor, Emporia State University*

2009 Winners

Kenneth J. Bingman, Blue Valley**

Barbara Cole, Shawnee Heights

Beverly Furlong, Gardner Edgerton

Jeline Harclerode, Emporia

Barbara McCalla, Augusta

Sarah Meadows, Topeka**

2008 Winners

Alice Bertels, Auburn Washburn

Lisa Colwell, Hays

Lori Goodson, Wamego

Ronda Hassig, Blue Valley

Deborah Nauerth, Manhattan**

Shannon Ralph, Dodge City**

Kenna Reeves, Emporia State University

2007 Winners

Rob Davis, Blue Valley**

Robin Dixon , Auburn Washburn

Shelley Faerber , Manhattan

Diane Ladenburger , Pratt

Marilyn McComber, Emporia**

Angela Miller , Junction City

Elouise Miller, Hay

Tes Mehring, Dean, Emporia State University*

2006 Winners

Jo Ellen Dambro, Emporia

Karla Ewing, Pratt

Elaine Fasulo, Olathe

Sherry Hutchcraft, Dodge City

Vicki O'Neal, Baxter Springs

Bob Peterson, Butler Community College**

Marilyn Vaughan, Blue Valley**

Kay Schallenkamp, President, Emporia State University*

2005 Winners

Ken Garwick, Manhattan

Sandy Hardesty, Auburn Washburn

Connie Neneman, Dodge City**

Kathryn Reschke, Olathe

Kimberly Thomas, Wichita

Mary Van Dyke, Atchison

Larry Wayland, Blue Valley**

2004 Winners

Mary Elizabeth Baker, Andover

Patricia Grzenda, Lawrence

Nicki Hancock, Olathe East

Greg Mittman, Valley Center**

Devra Parker, Medicine Lodge**

Patricia (Trish) Weidert, Emporia

William Samuelson, Professor, Emporia State University*

2003 Winners

Tina Buck, Medicine Lodge**

Matt Copeland, Auburn Washburn

Connie Ferree, Emporia

Connie Healy, Blue Valley**

Pamela Kilgariff, Pratt

Barbara Tims, Pittsburg

Carol Woydziak, Dodge City

2002 Winners

Bev Bertolone, Blue Valley

Barbara Fowler, Emporia

Sue Givens, Pratt**

Christine Herald, Manhattan

Dee A. Moxley, Andover

Jan Prather, El Dorado

Alexander Specht, Osawatomie**

2001 Winners

Cathy Esquibel, Dodge City**

Jeanne Evans, El Dorado

Betty Lavery, Stilwell**

Leona Madden, Hays

Margaret McClatchey, Overland Park

Rosemary A. Riordan, Lenexa

Jane Sak, Overland Park

Jerry Long, Associate Dean, ESU*

2000 Winners

Kay Parks Bushman Haas, Ottawa

Tracy Jo Kerth, Overland Park**

Michael R. Schainost, Osawatomie**

Roberta (Robbie) Thomas, Andover

Robert James Tindel, Pittsburg

Deborah B. Wertin, Overland Park

Goldie Wood, Dodge City

1999 Winners

Michelle DiLisio, Chanute**

Mary Hemphill, Manhattan-Ogden

Judy Humburg, Andover**

Mary Porterfield, Goodland

Linda Stelzer, Pratt

Phillip Theis, Butler County Community College

Curt Vajnar, Hays

Andy Tompkins, Topeka*

1998 Winners

Brian “Chip” Anderson, Lawrence

Janeen Brown, Wakeeney

Candy Birch, Olathe

Elizabeth Cronemeyer, Tonganoxie

Floyd “Stan” Standridge, Salina

Shirley Stein, Ulysses

Carol Strickland, Emporia

1997 Winners

Lisa Artman Bietau, Manhattan

JoLene Rae Bloom, Seneca

Patricia Gnau, Blue Valley

Mike Harvey, Pratt

Darla J. Mallein, Emporia

Renita Ubel, Ottawa

Randall J. Warner, Olathe

Dr. Jack D. Skillett, Emporia State University

1996 Winners

Doyle D. Barnes, Manhattan

Margaret Coggins, Lawrence

Catherine Ecroyd, Ottawa

Jacquelyn Faye Feist, Dodge City

Millie P. Moye, Salina

Janice Reutter, Medicine Lodge

Nancy Robohn, Emporia

1995 Winners

Cathy Colborn, Medicine Lodge

Joseph P. Glotzbach, Council Grove

John B. Harclerode, Emporia

Diana E. Harris, Pratt

Patrick R. Lamb, Manhattan

Tom Schwartz, Abilene

Jo Ann Schuette, Wichita

1994 Winners

Garold R. Billionis, Fort Scott

Anne Nettleton, Salina

Diane Prell, Derby

Myron E. Schwinn, Manhattan

Kathryn E. Taylor, Emporia

Connie J. Viebrock, Olathe

Norma Bynum West, Dwight

Dr. Robert Glennen, President, Emporia State University

1993 Winners

Mickey L. Bogart, Manhattan

Carol J. Brandert, Salina

Mary Alice Gordon, Lawrence

Kathy Ann Ramsour, Dodge City

William M. Scott, Wakeeney

Alice M. Shaffer, Overland Park

Glenda S. Watkins, Paola

Dr. Daryl Berry, Emporia State University

1992 Winners

Beth Bergsten, Junction City

Ernest L. Brown, Wakeeney

Irma Jean Fallon, Manhattan

Diane Low, Lawrence

Ethel Marie Peterson, Dodge City

Alana Kay Sewell, Pratt

Joyce Ann Sinn, Fort Scott

1991 Winners

Deena L. Horst, Salina

Kenneth R. Kennedy, Pratt

Sherryl L. Longhofer, Auburn-Washburn

Susan F. McKinney, Emporia

Kenneth R. Stith, Dodge City

Valarie S. Tims, Pittsburg

Helen A. Wagner, El Dorado

1990 Winners

Dr. Thomas Christie, Lawrence

Gretchen Davis, Overland Park

Dr. E. Sutton Flynt, Pittsburg State University

James Gardner, El Dorado

Ralph E. Mock, Council Grove

Allen K. Scheer, Westmoreland

Beverliann Wolf, Derby

1989 Winners

Tanya Channell, Hays

Max Ferguson, Medicine Lodge

Lois Schweitzer Gray, Pratt

Carolyn Koch, Emporia

Ada Ligia R. Paquette, Junction City

Mary Anne Trickle, Salina

Gary Wilkerson, Derby

Dr. Darrell Wood, Emporia State University

1988 Winners

Carol S. Adams, Manhattan

Donald G. Buhler, Pratt

Robert Hottman, Anthony

Carolyn Clevenger Kuhn, Emporia

Michael S. Rush, Osawatomie

Bonnie Weingart, Fort Riley

Martha Zakrzewski, Hays

1987 Winners

Roger D. Brannan, Manhattan

Jackie Engel, McPherson

Dr. Nick Henry, Pittsburg State University

Dr. Eloise Beth Lynch, Salina

Marie Peterson, Oakley

Joyce Rucker, Pratt

Dr. Sandra J. Terril, Salina

Dr. John Webb, Emporia State University

1986 Winners

Jill Burk, Manhattan

Richard G. Dawson, Kansas City

Frank B. Evans, Dodge City

Dr. Jim Gill, Stilwell

Harry Heckethorn, McPherson

Sally Six Hersh, Lawrence

Helen Owens, Derby

Dr. Fred Markowitz, Emporia State University

1985 Winners

Bob Anderson, Manhattan

Ken Carothers, Wellington

Thomas Fowler, Emporia

Charlotte McDonald, Olathe

Lana Scrimsher Oleen, Manhattan

Barbara Shinkle, Pratt

Sharon Willis, McPherson

Dr. John E. King, President, Emporia State University

1984 Winners

Robert Coffman, Chase

Frances Lou Disney, Great Bend

Stephen R. Germes, Dodge City

Thomas Hedges, Pittsburg

Don L. Mason, Kingman

Dottie McCrossen, Ottawa

Joan Spiker, Manhattan

Dr. John Visser, President, Emporia State University

1983 Winners

Catherine Ann Brown, Emporia

Elaine Fowler Bryant, Pittsburg

Betty Holderread, Newton

Lois McLure, Kingman

Barry L. Schartz, Kingman

Sally Shipley, Kansas City, MO

Doris Velen, Manhattan

1982 Winners

Dorothy Arensman, Dodge City

Frances Kohrs, Fort Scott

Bill Saunders, Garden City

Marjory Pease Sharp, Pittsburg

Patricia Tippin, Manhattan

Kenneth Trickle, Jr., Salina

Elizabeth Voorhees, Emporia

1981 Winners

Mary Chase, Andover

Mary Lou Davis, Dodge City

Marguerite Flick, Winfield

Don Miller, Fort Scott

Deloris Jean Osger, Eureka

Chester Peckover, Buhler

Byron Smith, Anthony

1980 Winners

Harold Balzer, Buhler

Raymond Goering, Salina

Lucille Luckey, Dodge City

Mary Remington, Pittsburg

Patricia Samuelson Bonds, Emporia

James R. Smith, Olathe

Paul Willis, Topeka

1979 Winners

Gerald E. Barkley, Galena

Wendell Hodges, Anthony

Eleanor Kee, Coffeyville

Clifton McWaid, Kansas City

Loren E. Riblett Sr., Wamego

Cynthia Schrader, Alta Vista

William Warner, Manhattan

Dr. Everett Rich, Emporia State University

1978 Winners

Dennis L. Ary, Auburn-Washburn

Erma Lang Dow, Eureka

Harold Hardy, Pittsburg

Dr. Robert R. Noble, Pittsburg State University

Milton Senti, Pratt

Patricia J. Teel, Columbus

Eugene Wiltfong, Norton

Dr. A. Truman Hayes, Emporia State University

1977 Winners

Jean Curl, Kansas City

Fred Deyoe, Dodge City

Joan Hanna, Winfield

Shirley Longfellow, El Dorado

Martha McReynolds, Burlington

Gene Russell, Galena

Dan Tewell, Pittsburg

Dr. William Edwards, Emporia State University

1976 Winners

Charlotte Doyle, Manhattan

Harry Hart, Emporia

Glennis Lindsey, Hutchinson

Frances Raines, Winfield

Dr. Richard Roahen, Emporia State University

Darlene Theno, Basehor

Eleanor White, Dodge City

Dr. James A. McCain, President, Kansas State University

1975 Winners

Vernon Hastert, Ulysses

Paul Jewell, Kansas City

Betty Dutton, Alta Vista

Iram Teichgraeber, Chapman

Marion Klema, Salina

Ernest Nelson, Pittsburg

Rozella Swisher, Kansas City

1974 Winners

Wanda Franzen, Emporia

Arlene Garrett, Hugoton

Ruben Grose, Hutchinson

Louis Hayward, Eureka

Clyde Johnson, Leavenworth

Esther Overman, Columbus

Norris Sayre, Ensign

1973 Winners

Mildred Barber, Concordia

Dr. Elton W. Cline, Pittsburg State University

Marie Hieger, El Dorado

Anna Hurty, Hutchinson

Rachel Leist, Fort Scott

Allen L. Unruh, Ottawa

Marjorie Vieux, Atwood  

1972 Winners

Joseph L. Bournonville, Pittsburg

Robert Burnett, Colby

Gerald Goacher, Topeka

Carl A. James, Emporia

Catherine Johannsen, Kansas City

Dr. Margaret Parker, Pittsburg State University

Leona Velen, Manhattan

F. Royd Herr, Topeka, State Dept. of Education

1971 Winners

Dr. Kenneth Anderson, University of Kansas

Earl Bevan, Pittsburg

Helen Case, El Dorado

Carl Clinesmith, Fort Scott

Herman Grundy, Kansas City

Betty Jackson, Colby

Margaret Jagger, Minneapolis

F. L. Schlagle, Kansas City

1970 Winners

Ralph Dennis, Olathe

John England, Pittsburg

Gladys Kaump, Dodge City

Thomas Kelley, Hutchinson

Lois Patton, Great Bend

Albert Riedel, Hays

Mary Ellen Sissman, Eureka

1969 Winners

Kelso Deer, Hoisington

Marguerite Hackney, Iola

Joe W. Ostenberg, McPherson

Theodore Palmquist, Turner

Maxine Sebelius, Northern Valley

Joy Wigginton, El Dorado

Lonnie Wood, Independence

Dr. Alex Daughtry, Emporia State University

1968 Winners

Arley A. Bryant, Concordia

Lottie Carver, Mulvane

Alice Ham, Hutchinson

Hazel Miller, Emporia

Irma Minden, Paola

Gladys Peterson, Lindsborg

Doris Stith, Bonner Springs

1967 Winners

Dr. J. W. Breukelman, Emporia State University

Lois Hogue, Pratt

Dr. Perva M. Hughes, Pittsburg State University

Winifred Jennings, Shawnee

Jean Jones, Topeka

Florence Miller, Iola

Cecil E. Smith, Pittsburg

Adel F. Throckmorton, Wichita, State Supt.

1966 Winners

Eva M. Chalfant, El Dorado

Louis A. Coppoc, Belpre

Helen Glaser, Coffeyville

Evelyn Harper, Atchison

Maurice Little, Goodland

Ione Ramey, Olathe

Wesley E. Simpson, Salina

1965 Winners

Rebecca Bloodworth, Kansas City

Bryce H. Glecker, Dodge City

Mabel Lacey, Gorham

Hazel Lee Simmons, Lawrence

Floyd C. Smith, Iola

Dorothy Vaughn, Neodesha

Ethel Yantis, Howard

1964 Winners

Dan Foster, LaCrosse

Mary Hunholz, Manhattan

Erdman Johnson, Turner

Loma Mack, Madison

Bernadine Sitts, Garden City

Lillie Elizabeth Studt, Glasco

Dewey E. Wolgast, Marysville

Ruth Stout Wright, Topeka

1963 Winners

May Gruver, Augusta

Alta Hendrickson, Oakley

Walter M. Ostenberg, Salina

Pearl Peterie, Kinsley

Phebe Scott, Derby

Martha Steele, Goodland

Charles E. Strange, Wichita

1962 Winners

Dr. William A. Black, Pittsburg State University

Eunice McGill, Sterling College

Nellie McGuinn, Kansas City

Owen R. McNeil, Peabody

Ella C. Shearer, Beloit

Marie Therkelsen, Independence

William D. Wolfe, Lawrence

1961 Winners

Reba Anderson, Hutchinson

George D. Caldwell, Iola

Lydia Haag, Dodge City

Larry Ling, Liberal

Dorothy McPherson, Coffeyville

Jane E. Roether, Junction City

Ruth Socolofsky, Manhattan

1960 Winners

Eula Bridger, Kansas City

Mary Louise Gritten, Bird City

Lena Carl, Holcomb

Owen E. Hodgson, Salina

Opal Jayne Kennedy, Lawrence

Pauline Shockey, Wellington

Blanch Smith, Pittsburg

C. O. Wright, Topeka, KSTA

1959 Winners

Henrietta Courtright, Arkansas City

Nettie May Davis, Winchester

Paul R. Dick, Oakley

Ethlyn Hamlin, Fort Scott

Robert H. Pool, Larned

Dr. Ruth Thompson, Sterling

Jane Townsend, Girard

1958 Winners

Mildred Cunningham, Parsons

Myrrl Houck, El Dorado

Julian A. Johnson, Buhler

Edward D. Kroesch, Hoisington

Dr. Minnie M. Miller, Emporia State University

Elsie N. Parrish, Concordia

Maude Thompson, Marion

1957 Winners

Teresa McDonald Coffey, Axtell

Dr. Maud Ellsworth, University of Kansas

Una Funk, Council Grove

Mildred P. Parker, Hutchinson

Dr. Clyde U. Phillips, Fort Hays State University

Ruth Flory Sexton, Howard

Katherine A. Tucker, Topeka

1956 Winners

Florence K. Belding, Iola

Dr. Jane M. Carroll, Pittsburg State University

Clifford H. Dresher, McPherson

John E. Humphreys, Ashland

Mamie D. Mellinger, Emporia

Katie Puls, Attica

Audrey Smith, Goodland

1955 Winners

Redicia Engholm, Topeka

Edna Mason Golladay, Wichita

Gaye Iden, Arkansas City

Gussie Mootz, Dodge City

Elsie Olson, Marysville

M. F. Stark, Hiawatha

Dr. John Twente, University of Kansas

1954 Winners

Laura M. Beichley, Ulysses

Harry H. Brown, Peabody

Lucy Headrick, Winfield

Ira Laidig, Oberlin

Edith Ellen Means, Princeton

Violet Randolph, Atchison

Grace E. Stewart, Salina