Skip to content

Foundation


ESU FOUNDATION BOARD AND STAFF

Executive Committee

Ken Hush (BSB 1982), Chairman of the Board


Tim Shadoin  (BS 1992), First Vice Chairman & Finance Chair
Pam Konetzni (BSB 1981, MBA 1984), Second Vice Chairman
Art Bloomer (BS1955)
George Breidenthal (BA 1972)
Dale Cushinberry (BSE 1970)
Daniel Dechant  (BSB1993)
John Jones  (BSE 1970, MS 1971)
Mike Law (BSB 1981)
Laura McAntee (BSE 1948, MS 1961)
Lana Oleen (BSE 1972, MS 1977)
Steve Sauder (BSB 1968)
John Summervill (BSE 1962, MS 1963)

 

Foundation Trustees

Mark Austenfeld (BS 1979)


Jim Barnett (BA 1976)
Raymond Blackwell (BSE 1967)
Art Bloomer (BS 1955)
Joe Bowman (BS 1965)
Mark Brady (BS 1985)
George Breidenthal (BA 1972)
Sherri Buttenhoff  (BSB 1979)
Robert Chatham (BSE 1957, MS 1962)
Steve Commons (BS 1978)
Dale Cushinberry (BSE 1970)
Larry DeBauge (BA 1963)
Daniel Dechant  (BSB 1993)
Carl Didde
Joyce Didde (BSE 1982, MS 1989)
Bill Freeman (BSE 1953)
Keith Greiner (BA 1962)
Ray Harvey (BSE 1966)
Jeff Hawes (BA 1966)
Richard Hawk (BSB 1956, MS 1957)
Eric Hughes (BSB 1981)
Ken Hush (BSB 1982)
Russ Jenkins (BSE 1973)
John Jones (BSE 1970, MS 1971)
Ruth Jones (BSE 1973, MS 1975)
Rosemary Kirby (BSE 1952)
Pam Konetzni (BSB 1981, MBA 1984)
Mike Law (BSB 1981)
John Lohmeyer (BSE 1974, MS 1977)
Jeff Longbine (FS 1981)
Laura McAntee (BSE 1948, MS 1961)
Fred Neuer
Lana Oleen (BSE 1972, MS 1977)
Mike Patton (BA 1970)
Kim Pember (BSB 1988, MBA 1989)
Robert Purinton (BSB 1973)
Carl Ricketts (BSE 1980, MBA 1981)
Steve Sauder (BSB 1968)
Janet Schalansky  (BA 1972, MS 1973)
Mark Sevier (BA 1975)
Tim Shadoin (BS 1992)
Gail “Pep” Shanelec (BSE 1950)
Karen Sommers (FS 1968)
Lee Spence (BSB 1978)
Randy Steinert (BSB 1979)
Kurt Steinkuhler  (FS 1975)
John Summervill (BSE 1962, MS 1963)
Mike Turnbull (FS 1971)
Stephen Williams (BSE 1964, MS 1969)

Trustees   Emeriti

Kay Alden (BS 1967)


Barbara Becker (BSE 1960)
Nona Berghaus (BSE 1956)
Don Ek (MS 1958)
Charles Freeman (BSB 1953)
Ed Hawes
Frank Karnes (BA 1948)
Marvin Klein
Tom Lohmeyer (BSB 1969)
Virginia Lowther (BSE 1953)
Robert Mott (BA 1947)
George Osborn (BSB 1949)
W. Ann Reynolds (BSE 1958)
Fred Saffer (BA 1960)
James Schartz (BSB 1961)
Gary Sherrer (BS 1963)
Dennis Shogren (BSB 1950)
Joe Stout
Mike Waldeck
David Walker
John Wendling (BSB 1964)
Ronald Wilson (BA 1966)
R.W. “Bill” Wygle (BSE 1950, MS 1953)

Alumni & Foundation Staff

Judith Heasley, ESU Foundation President and Executive Director of University Advancement


Shanna Bassett (BS 2007)Development Officer
Roseanne BeckerDevelopment Officer
Donna BreshearsExecutive Assistant
Carol Cooper (FS 1972)Director of Advancement Services & Operations
Lory Cross (BIS 2008)Development Administrative Assistant
Tyler Curtis (BSE 2001, MS 2004)Director of Alumni Relations & Legislative Liaison
Teddi Davis (BS 2007)Pledge & Gift Coordinator
Lorinda Duncan (BS 1993)Chief Financial Officer
Angela Fullen (BFA 2001)Donor Relations & Special Events Coordinator
Mim Hiesterman (FS 1957)South Central Alumni Coordinator
Brett LarsonDevelopment Officer
Laurie PitmanAlumni Administrative Assistant
Sharon Mayers (MBA 1999)Advancement Services Administrative Specialist
Nikki Metz (BFA 1995, MBA 2002)Alumni Programs Coordinator
Aileen MillerFiscal Affairs Assistant
Shane Shivley  (BSB 2000)Athletic Development Officer
Robert SpainBuilding Maintenance Technician
Dave SparksDirector of Advancement Communication & Marketing
Suzanne WaltersDevelopment Officer
Katie WerlyAccounting Specialist